Mokslo metų pradžia kiek išmušusi iš vėžių praėjo, stebime, į ką atsikreipė dėmesys pastarąsias dvi savaites.
Sirija: būti ar nebūti?
Vis labiau tikėtinu tapęs Sirijos puolimas – pagrindinė pastarųjų savaičių pasaulio politikos aktualija, kurioje Rusija, žinoma, buvo ir lieka svarbi veikėja.
Rugpjūčio 21 pasirodė įtarimų dėl to, jog Sirijoje buvo panaudotas cheminis ginklas. B.Obama dar pavasarį buvo nubrėžęs “raudoną liniją”, kada pilietinis karas Sirijoje bus netoleruojamas – jei bus panaudotas būtent jis. Tad pranešimams ir įsitikinimui dėl fakto tikrumo stiprėjant iš esmės JAV nebeliko nieko kita, tik pasakyti, kad ji pasiryžusi imtis karinių veiksmų. Kongresui besvarstant dėl leidimo, JAV vadovai leidosi po pasaulį ieškoti palaikymo. Nes nei Kinija, nei Rusija kol kas nesiruošia pritarti tam JT Saugumo taryboje. B. Obama bandė įtikinti Rusiją G20 susitikime, Rusiją bandė paspausti, o gal perspėti JAV ambasadorė JT Samantha Power.
Rusijos pozicija nesikeičia. Na nebent nuolaida laikytume jos pažadą neprieštarauti JT rezoliucijai dėl karinių veiksmų, jei bus įrodyta, kad Sirijos valdžia panaudojo dujas prieš savus gyventojus. Kol kas turimos išvados neįtikina.
Yra galybė versijų, kodėl Rusija taip palaiko Assado valdžią: pradedant sovietmečio ryšiais, ginklų pramonės interesais, Al-Qaeda ir kitų islamistų įsigalėjimo regione baime baigiant tiesiog noru įgelti JAV.
Lygiai taip pat plačiai svarstoma, o ką gi Rusiją darytų, jei JAV visgi atakuotų Siriją. Tiesiog duotų daugiau ginklų Asadui? Suartėtų su Iranu, ar bent jau nutrauktų Irano diplomatinę izoliaciją? Pati įsiveltų į konfliktą? Kol kas nusiųstas tik žvalgybinis laivas į Viduržiemio jūrą.
Panašu, kad JAV ir ją palaikysiančios Vakarų šalys pasmerktos bet kuriuo atveju: ir jei puls, ir jei nedarys nieko. O Rusijai tuo tarpu pralaimėti, matyt, bus sunku. Nes ką gi galima pasakyti priešginai, net neapsimetančiai, kad bando prisiimti atsakomybę?
G20 – ar G2?
Spalio 5-6 d. įvyko G20 susitikimas Sankt-Peterburge. Skelbta, kad 20 ekonomiškai svarbiausių pasaulio valstybių vadovai šnekėsis apie ekonomiką, darbo vietų kūrimą, bankų skaidrumą ir kovą su mokesčių vengimu. Tačiau turint mintyje susitikimo kontekstus – Obama atsisakymą susitikti su Putinu ir, žinoma, Siriją – mažai kas kreipė dėmesį į oficialiąją dienotvarkę. Apie kol kas aklavietę dėl Sirijos jau minėta, o daugiau paties susitikimo metu daugiau kreipta dėmesio, kaip vienas į kitą reaguoja V.Putinas ir B.Obama, kokius žvilgsnius vienas kitam siunčia ir kaip nesiruošia susitikti tete-a-tete.
Maskvos mero rinkimai – paskutinės dienos
Per paskutinę savaitę, žinoma, vyko paskutinės akcijos Maskvos mero rinkimų kampanijoje. Penktadienį apie 15 000 žmonių susirinko į roko koncertą – Navalno palaikymo akcija, Sergėjaus Sobianino, rinkimų lyderio, gerbėjai rinkosi taip pat. Navalno štabas jaudinosi dėl rinkimų skaidrumo, o Rusijos valdžia irgi turėjo savo nuomonę.
Įrašui gimstant likus kelioms valandoms iki rinkimų Maskvoje pabaigos, nėra prasmės užsiimti spekuliacijomis, kas bus. Grįšime prie to kitą savaitę.
Nuotrauka iš Reuters.
Kol kas komentarų nėra